Jóga v těhotenství
Čtvrtek, 16 Červen 2011 13:07

pregnancyKlasická jóga je primárně určena zdravým jedincům. V případě jakéhokoliv "vybočení z normálu" je třeba dbát na to, aby se praxe jógy novým skutečnostem přizpůsobila. Zásadní změnou v životě každé ženy je těhotenství. I když je bezprobémové a žena je zdravá, jedná se o jiný stav, a proto je třeba tyto změny respektovat.

Proto vznikla gravidjóga. Jedná se o styl jógy vycházející z klasické hathajógy, ale je přizpůsobený právě změnám, které v těle těhotné ženy nastávají.

Přístupy jednotlivých cvičitelů a učitelů se v gravidjóze velmi liší. Někteří radí být velmi opatrní, vyvarovat se všech záklonů nebo obrácených pozic, jiní naopak razí teorii, že i během těhotenství je možné cvičit tak, jak byla žena zvyklá před otěhotněním, pokud jí náročnější pozice nevadí.
Toto je velmi individuální. Každá žena by si sama měla rozhodnout, co cvičit bude a co ne. Obecně ale platí pár následujících pravidel:
  • V těhotenství se neučte žádné nové pozice. Cvičte jen to, co víte, že zvládnete.
  • Snažte se po celou dobu cvičení vnímat své dítě. Pokud ucítíte, že je neklidné, změňte pozici nebo přejděte k relaxaci.
  • Zaměřujte se na dýchání. V těhotenství je dech důležitější víc než kdy jindy. Je třeba se naučit dech kontrolovat a pracovat s ním. Pomůže vám to později při porodu.
  • Nesnažte se o žádné posílení, zlepšení fyzičky nebo hubnutí! Podstatou gravidjógy je, abyste se Vy a potažmo i Vaše dítě cítili dobře. Klidné uvolnění a protažení úplně stačí.

Kurzy gravidjógy nabízím v tuto chvíli pouze formou soukromých lekcí. V případě, že se sejde min. 5 - 6 zájemců, je možné otevřít klasický kurz gravidjógy. V tuto chvíli jsou nahlášené dvě zájemkyně.

 

Partner stránek

Provoz webové stránky a technickou podporu zajišťuje:

ES

Jóga online

Ad

Jóga

Jóga je bez hranic, je věčná a nekonečná.

Jóga je vědomí, jež nikdy nespí, život, jenž nikdy neumírá,

světlo, jež září navěky, v tobě i mimo tebe,

bez počátku a konce.

Z knihy Systém "Jóga v denním životě"