Jak správně cvičit jógu
O józe
Pondělí, 27 Červenec 2009 15:59

ekapadasana-xHned na začátek je potřeba si uvědomit, že jóga je o klidu. Nepatří sem žádná urputnost, rychlé pohyby, agresivita ani nic podobného. Proto je na začátku cvičení vždycky důležité se uklidnit, a to jak po fyzické stránce (uvolníme veškeré napětí ve svalech), tak po psychické (vypustíme všechny starosti, zapomeneme na vnější svět a uvolníme mysl).

Veškeré cviky se vždy provádí pomalu a v souladu s dechem. Dech by měl být po celou dobu pomalý, a proto i cviky jsou pomalé. Často lidé do ásan vstupují rychle, a pak cvičí pomalu. To je špatně! Už samotná změna polohy a příprava na ásanu je cvik a musí být také pomalá. Stejně tak je to i s návratem z ásany.

Důležité je se po celou dobu cvičení soustředit na své tělo a každičký pohyb dělat vědomě. Proto se cviky nesmí dělat prudce (s výjimkou cviků, které mají být rychlé). To znamená, že při cvicích je nutné myslet na to, že se z polohy musíte zase pomalu vrátit. Často se tato chyba dělá například u stojů na jedné noze, kdy se člověk snaží vydržet co nejdéle, až to nevydrží a zvednutou nohu musí rychle dát na zem, aby nespadl. Je daleko lepší kratší výdrž a správný pomalý návrat.

Jak už jsem se zmínila, u jógy se nesmí spěchat. A platí to i pro výběr ásan. Často se na kurzech potkávám s lidmi, kteří rychle chtějí být pokročilí a přistupují k těžším ásánám dřív, než mají zvládnuté ty jednodušší. Tady není kam spěchat. Krásně to vystihuje Svámidží, autor systému Jóga v denním životě. Když se ho jeho žáci ptali, co mají cvičit, když skončí poslední díl cviků, tak jim odpověděl, ať začnou znovu od prvního….

V neposlední řadě je také důležité cvičit pravidelně. Platí to samé jako třeba u cizích jazyků. Je lepší se tomu věnovat každý den alespoň chvilku, než jednou za čas dlouho. To znamená, že navštěvovat kurz jednou týdně je dobrý začátek, ale je potřeba cvičit také doma.

 

Partner stránek

Provoz webové stránky a technickou podporu zajišťuje:

ES

Jóga online

Ad

Jóga

Jóga je bez hranic, je věčná a nekonečná.

Jóga je vědomí, jež nikdy nespí, život, jenž nikdy neumírá,

světlo, jež září navěky, v tobě i mimo tebe,

bez počátku a konce.

Z knihy Systém "Jóga v denním životě"