Dýchání
Nádí šódhana
Čtvrtek, 01 Duben 2010 07:25

nadi_sodhanaNádí šódhana patří mezi základní dechové techniky. Jedná se o střídavý dech, při kterém střídavě nadechujeme a vydechujeme pravou a levou nosní dírkou. Nádí jsou kanálky, kterými prochází vitální energie, a šódhana znamená očista. Jedná se tedy o dech, při kterém pročišťujeme nádí a napomáháme lepšímu proudění energie.

Celý článek...
 
Rytmický dech
Pondělí, 05 Říjen 2009 21:01

sukhasanaRytmické dýchaní je cvičení, při kterém řídíme dech tak, že počítáme nádech a výdech, případně zádrž po nádechu a po výdechu, na stanovený počet dob. Svámí Gítánanda tento dech označuje jako sukha-púrvaka-pránájáma (sukha = snadný, příjemný; púrvaka = stadium, kterého musí být dosaženo před přechodem ke složitějším technikám).

Celý článek...
 
Základy pránájámy
Středa, 26 Srpen 2009 08:28

pranayamaJako pránájáma bývají často označována dechová cvičení, která na kurzech obvykle navazují na cvičení ásan. To je ale velmi nepřesné a zjednodušené. Pránájáma není pouze dýchání. Je to práce s pránou, tedy s energií, která se nám do těla dostává mimojiné i spolu s dechem. Dechová cvičení a tzv. předpránájámická cvičení samotným technikám pránájámy předcházejí.

Celý článek...
 
Nácvik plného jógového dechu
Středa, 08 Červenec 2009 07:15
dech2Nácvik plného jógového dechu by měl začínat postupně, tzn. že nejprve samostatně procvičujeme břišní dech, hrudní dech a podklíčkový dech. U každého z nich se také zaměřujeme na dýchání do přední, boční a zadní části.  Většina lidí dýchá nejvíce přední částí plic, proto se při cvičení zaměřujeme více na boční, ale hlavně na zadní část, která je velmi málo citlivá a dech se v této části vnímá špatně.
Celý článek...
 
Význam dechu
Středa, 01 Duben 2009 12:12
dech1Dech je jedna z nejdůležitějších potřeb člověka. Při svém narození uměl každý, pokud neměl nějakou vrozenou vadu, správně dýchat. Postupem času ale většina z nás toto „umění“ zapomněla.   Nesprávné dýchání je jednou z hlavních příčin různých onemocnění.
Celý článek...
 


Partner stránek

Provoz webové stránky a technickou podporu zajišťuje:

ES

Jóga online

Ad

Jóga

Jóga je bez hranic, je věčná a nekonečná.

Jóga je vědomí, jež nikdy nespí, život, jenž nikdy neumírá,

světlo, jež září navěky, v tobě i mimo tebe,

bez počátku a konce.

Z knihy Systém "Jóga v denním životě"