Čistící techniky
Čtvrtek, 22 Duben 2010 12:49

dzala_netiJednou ze součástí jógy jsou i očistné techniky. Někdy je nacházíme pod pojmem krije, jindy se používá označení šatkarmas. Vždy se ale jedná o techniky, které pročišťují tělo.

 

Techniky se řadí do šesti základních skupin. První skupina jsou techniky, kterými pročišťujeme nos. Obecně se jim říká néti. Při jedné z nich (džala néti) prolíváme nos slanou vodu, při jiné (sútra néti) pročišťujeme nos bavlněnou šňůrkou.

Další technika dhauti pročišťuje trávicí systém. Zase je několik způsobů, od čištění kořene jazyka až po vyčištění žaludku spolknutím pruhu bavlny a jeho opětovným vytáhnutím.

Techniky basti a nauli očišťují oblast břicha. Nauli je technika, při které vlníme břišními svaly a tím masírujeme orgány v břiše. Basti navazuje na dhauti, neboť pročišťuje střeva.

Poslední dvě techniky nepročišťují přímo fyzické tělo, ale působí v rovině mentální a energetické. Kapalabháti se někdy řadí mezi dechová cvičení. Jedná se o techniku, při které rychle a prudce vydechujeme. Tím dochází k pročištění nosu a čelních dutin.

Poslední technika trátak se zase někdy řadí mezi koncentrační techniky. Při trátaku se upřeně díváme na nějaký předmět (nejčastěji plamen svíčky). Tato technika mj. pročišťuje oči.

Některé čistící techniky jsou poměrně náročné a měly by se zpočátku provádět pouze pod dohledem zkušeného učitele. Všechny ale vedou k pročištění těla a tím lepšímu proudění energie, pevnějšímu zdraví a klidnější mysli.

 

RegistracePartner stránek

Provoz webové stránky a technickou podporu zajišťuje:

ES

Jóga online

Ad

Jóga

Jóga je bez hranic, je věčná a nekonečná.

Jóga je vědomí, jež nikdy nespí, život, jenž nikdy neumírá,

světlo, jež září navěky, v tobě i mimo tebe,

bez počátku a konce.

Z knihy Systém "Jóga v denním životě"