Význam obrácených poloh
Neděle, 09 Srpen 2009 18:08

sirsasana

Po celý život působí na naše tělo gravitační síla, která vše stahuje směrem dolů. Po letech je její vliv patrný například na kůži, která ve stáří, kdy už není tak pevná, je povislá. Patrným projevem jsou také svěšená ramena a ohnutá páteř.

Vliv gravitace je ale daleko větší. Působí také na orgány v těle.

Nejvíce je  zasaženo srdce spolu s celou oběhovou soustavou. Srdce totiž musí čerpat krev nahoru, proti směru gravitační síly, a to je pro něj samozřejmě velmi náročné. Důsledkem je horší vyživování buněk, vytváření tukových ložisek v cévách, křečové žíly a onemocnění srdce.

Řešením těchto problémů můžou být právě obrácené pozice. Gravitace bude stále působit, ale pro naše tělo v opačném směru, čímž dojde k rychlejšímu odkrvení nohou a celkovému rozproudění kevního oběhu. Proto mají obrácené pozice tak dobrý vliv na oběhovou soustavu, prokrvují mozek a celou hlavu,  díky čemuž působí proti únavě, zlepšují soustředění a podporují myšlení.

Obrácených pozic je celá řada, ale všechny mají v zásadě stejné účinky. Jako královská pozice v józe bývá označována šíršásana (stoj na hlavě). Pro dané účely ale postačí některá z jednoduších pozic. Stačí zaujmoutn ěkterou z nich na pár minut a člověka to osvěží, zbaví únavy a zregeneruje.

 

Partner stránek

Provoz webové stránky a technickou podporu zajišťuje:

ES

Jóga online

Ad

Jóga

Jóga je bez hranic, je věčná a nekonečná.

Jóga je vědomí, jež nikdy nespí, život, jenž nikdy neumírá,

světlo, jež září navěky, v tobě i mimo tebe,

bez počátku a konce.

Z knihy Systém "Jóga v denním životě"