Ásany
Co jsou ásany?
Čtvrtek, 12 Listopad 2009 17:05

asanyÁsana je sanskrtský výraz pro jógovou pozici. Přestože se řada ásan cvičí dynamicky, správně by všechny měly být statické, protože ásana je tělesná poloha, nikoliv pohyb. V každé pozici bychom měli setrvat a uvolnit se. Ásana by měla být stálá a pohodlná, mysl by měla být koncentrovaná, dech klidný a svaly, které nepoužíváme, uvolněné.

Celý článek...
 
Pozice kočky
Pondělí, 02 Listopad 2009 08:11

cat-poseVelmi jednoduchým ale zároveň i účiným cvičením je pozice kočky - mardžariásana. Je to fyzické i dechové cvičení. Přestože se jedná o jógovou pozici, bývá pro svou dynamickou formu a jednoduchost řazena mezi průpravná cvičení.

Celý článek...
 
Torzní polohy
Pondělí, 19 Říjen 2009 15:00

bharadvadzasanaTorzní ásany, při kterých dochází ke zkroucení páteře, mají celou řadu pozitivních účinků: napomáhají správnému držení těla, odstraňují blokace a bolesti zad a zlepšují pružnost páteře, působí proti bolesti hlavy, ztuhlosti krku a ramen, podporují činnost ledvin a trávicí soustavy.

Celý článek...
 
Pozdrav slunci
Čtvrtek, 17 Září 2009 10:10

pozdrav_slunciPozdrav slunci neboli Súrja namaskár je nejběžnější a nejznámější jógová sestava. Jedná se o dynamické cvičení zahrnující několik samostatných ásan. Plynule v souladu s dechem se přechází z jedné pozice do druhé. Původně se ovšem jednalo o cvičení statické, při kterém se cvičilo koncentrační cvičení a říkaly se mantry. Jako dynamická sestava se objevuje až v první polovině minulého století.

Celý článek...
 
Význam obrácených poloh
Neděle, 09 Srpen 2009 18:08

sirsasana

Po celý život působí na naše tělo gravitační síla, která vše stahuje směrem dolů. Po letech je její vliv patrný například na kůži, která ve stáří, kdy už není tak pevná, je povislá. Patrným projevem jsou také svěšená ramena a ohnutá páteř.

Vliv gravitace je ale daleko větší. Působí také na orgány v těle.

Celý článek...
 


Partner stránek

Provoz webové stránky a technickou podporu zajišťuje:

ES

Jóga online

Ad

Jóga

Jóga je bez hranic, je věčná a nekonečná.

Jóga je vědomí, jež nikdy nespí, život, jenž nikdy neumírá,

světlo, jež září navěky, v tobě i mimo tebe,

bez počátku a konce.

Z knihy Systém "Jóga v denním životě"